flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Огляд преси на судову тематику 21 січня - 27 січня 2012 року

30 січня 2012, 11:17
   Проект
“Підтримка судової реформи в Україні”
                                     
         Огляд преси № 3(138) (21 січня – 27 січня 2012 року)
 

У Вищій раді юстиції задоволені рівнем підготовки майбутніх суддів

Украина занимает третье место в рейтинге нарушений прав человека среди 47 стран, находящихся под юрисдикцией Европейского суда по правам человека.

Новый Уголовно-процессуальный кодекс обещает гуманизировать отечественное правосудие, опустошить СИЗО и приблизить Украину к Европе. Но главные политические узники страны улучшения не увидят.

Торік у Вищому адмінсуді змінилося керівництво: Олександр Пасенюк, котрий очолював ВАС від початку його створення, перейшов до Конституційного Суду, а його крісло зайняв Ігор Темкіжев.

Останнім часом у суспільстві жваво дискутуються питання створення нового виду юстиції – ювенальної. За своїх змістом вона повинна сприяти захисту прав неповнолітніх.

Здавалося, що ідея Президента Януковича щодо створення Конституційної асамблеї якось тихо «канула у вічність». В усякому разі, від початку літа ніхто не чув про якісь рухи у цьому напрямку. Аж ось крига скресла. Відповідний указ Президента про створення асамблеї з’явився вчора.

Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) сьогодні перевантажений справами та практично не може виконувати свою функцію, тому необхідно вжити заходів щодо виправлення даної ситуації.

Резолюція Парламентської асамблеї Ради Європи "Функціонування демократичних інституцій в Україні".

Під час зустрічі обговорювалися питання реформування Європейського суду з прав людини, виконання рішень Суду щодо України, реформування судової системи в Україні та приведення її до сучасних європейських стандартів.

Проведений Рахунковою палатою аудит засвідчив, що гарантовані державою розміри зарплати суддів судів загальної юрисдикції поступово зменшуються, що змушує їх масово подавати позови про захист своїх прав. Про це повідомила прес-служба Рахункової палати.

Учора в Голосіївському суді вперше зачитали обвинувальний вирок прокуратури у справі про вбивство судді Шевченківського суду Сергія Зубкова. Виявилося, що слідчі так і не змогли знайти основні речові докази, пише газета «Сегодня».

Апелляция подтвердила правомерность штрафа, наложенного на дочернюю компанию "Сбербанка" и на его Центрально-Черноземное отделение за проявленное к суду неуважение.

 

Счетная палата Украины провела аудит системы оплаты труда судей и установила, что существующие нормативно-правовые документы в этой сфере во многом противоречивы, поэтому нет однозначного толкования их смысла.

26 січня 2012 року Конституційний Суд України оприлюднив прийняте 25 січня Рішення у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв’язку з окремими положеннями Конституції України.

Днями Конституційний Суд зробив подарунок усім українським чиновникам і можновладцям. Своїм рішенням КС постановив, що “збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди… є втручанням у її особисте та сімейне життя і допускається винятково у випадках, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини”.

Співробітниками УДСБЕЗ ГУМВС у Донецькій області та Генеральної прокуратури України задокументований факт отримання хабара головою одного з районних судів області.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України провела 25 січня 2012 року друге засідання робочої групи щодо удосконалення процедури добору кандидатів на посаду судді вперше.  

Генеральною прокуратурою України 19.01.2012 порушено кримінальну справу стосовно колишнього судді Фастівського міськрайонного суду Київської області О. за фактом постановлення ним неправосудних рішень у двох цивільних справах за ознаками злочинів, передбачених ч.1 ст. 366, ч.1 ст.375 КК України.

На своем сегодняшнем заседании Совет судей общих судов обсудил результаты проведения проверки относительно организации работы судов Автономной республики Крым (АРК), сообщает корреспондент «ЮП».

В свете грядущих парламентских выборов все большее внимание начинают привлекать админсуды — именно в их юрисдикции находится разрешение ключевых избирательных споров. И отправной точкой для понимания сути и реального положения дел в админсудах становится фактически ответ на вопрос: каким образом они из судов для защиты прав граждан против власти превратились в суды для защиты прав власти против кого бы то ни было.

Предложение депутатов предоставить главе суда право ввести специализацию судей является позитивным шагом и способно улучшить профессиональные знания судей и эффективность судебной системы в целом, считают опрошенные агентством «Интерфакс-Украина» юристы.

"Держава – це не лише сукупність інститутів, органів, як цьому вчить теорія держави й права. Запам'ятайте: держава – це ще й духовне поле, яке примушує громадян коритися носіям публічної влади, дотримуватися державного порядку, дотримуватись законів".

Реализации нового уголовного процесса могут помешать две «вечные» проблемы: нехватка финансов и чиновничий бюрократизм.

На засіданні 24 січня 2012 року Вища рада юстиції розглянула питання звільнення суддів з посад за загальними та особливими обставинами.

 

Юрий Луценко предлагает судить украинских судей в случае, если их решения будут отменены Европейским судом из-за нарушения прав подсудимых. Только так, по мнению экс-главы МВД, в Украине можно ввести честное правосудие.

Будь-яка інформація окрім декларацій про доходи, відомості про незаконні дії органів влади та персональних даних осіб, які балотуються до органів влади, є конфіденційною і її не можна збирати та поширювати. Таке рішення виніс Конституційний суд.

На Украине граждане имеют ограниченный доступ к конституционному правосудию, если нарушителями их прав и свобод являются высшие органы власти.

9 травня минулого року набув чинності закон «Про доступ до публічної інформації». Він є доволі революційним для України. Це поставило перед державою потребу змінити, подекуди докорінно, свою діяльність щодо надання й оприлюднення інформації.

У Верховному Суді після буремних років політичного протистояння діючій владі, наслідком якого стала втрата багатьох повноважень, таки дочекалися змін на краще. Підтвердженням цього може стати не лише повернення до звичної роботи у межах судових палат, розділених за юрисдикцією, але й збільшення у найвищому суді України кількості адміністративних посад. Відтак і засідання Пленуму ВСУ почали проводитися у більш спокійній обстановці, без запеклих дискусій та висунення ультиматумів реформаторам.

Новий Кримінально-процесуальний кодекс має будуватися не за принципом звинувачення, а саме за принципом змагальності. Про це під час круглого столу в Києві заявив радник Президента України Андрій Портнов, повідомляє «УНН».

 23 січня 2012 року відбулася презентація та обговорення проекту Кримінально-процесуального кодексу України.

В українському судочинстві можуть з’явитися присяжні засідателі. Це передбачає проект нового Кримінально-процесуального кодексу, який Президент Віктор Янукович надіслав на розгляд Верховної Ради.

У суботу, 21 січня, в Полтавській області в результаті зіткнення легкового автомобіля та вантажівки загинули троє людей, в тому числі суддя Полтавського районного суду.
 
 

 
           Проект фінансується:     
                     
          
 
 
 
         Проект виконується:  
 
        Центр суддівських студій
        Асоціація суддів України