flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Огляд преси на судову тематику 25 грудня - 30 грудня 2011 року

04 січня 2012, 12:01

     Проект
“Підтримка судової реформи в Україні”
                                     
        Огляд преси № 35(135) (25 грудня 30 грудня 2011 року)
 

Зміни, яких зазнала вітчизняна Феміда рік тому, по-своєму вплинули на кожну юрисдикцію. Коректив зазнали Кримінально-процесуальний кодекс, Господарський процесуальний та Цивільний процесуальний кодекси. Не оминула реформаторська рука і «молодий» Кодекс адміністративного судочинства.

Новый этап реформы европейской системы защиты прав человека начался с конференции министров государств-членов Совета Европы ("СЕ") в городе Интерлакен (Швейцария). Конференция была проведена в феврале 2010 года. Начавшийся этап реформы получил название "Интерлакенский процесс".

Серед багатьох мін уповільненої дії, закладених в новому законі про вибори народних депутатів, найнебезпечнішою є «конституційна пастка». В 1998 році Конституційний суд визнав норму тодішнього закону про вибори щодо подвійного балотування в окрузі та за списком неконституційною.

Делегація депутатів фракції "БЮТ-Батьківщина" на січневій сесії Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) домагатиметься внесення до тексту резолюції щодо України введення санкцій стосовно суддів і прокурорів - учасників політичного переслідування української опозиції, заявив заступник лідера партії "Батьківщина" Григорій Немиря.

Кабінет Міністрів України затвердив перелік друкованих засобів масової інформації місцевої сфери розповсюдження, у яких у 2012 році розміщуватимуться оголошення про виклик до суду відповідача, третіх осіб і свідків, місце фактичного проживання (перебування) яких невідоме.

Відділом з розслідування злочинів щодо корупційних діянь Генеральної прокуратури України за матеріалами ГУБОЗ МВС України порушено кримінальну справу щодо пособника та судді Миколаївського районного суду Миколаївської області за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України.

Так исторически сложилось, что судебная власть в силу своей специфики, в отличие от той же законодательной и исполнительной, наименее коммуникабельна. И несмотря на некоторую оттепель в последнее время, проблема замкнутости судебной власти по-прежнему существует. Далеко не все служители Фемиды готовы делиться с общественностью информацией о своей работе.

У 2011 році судили лідерів опозиції – Юлію Тимошенко і Юрія Луценка, судили чиновників, так чи інакше пов’язаних з українсько-російськими газовими контрактами 2009 року, як то Ігоря Діденка і Анатолія Макаренка, судили екс-президента Леоніда Кучму, судили тризубівців, які відпиляли голову Сталіну, судили підприємців, які нібито пошкодили плитку на Майдані, судили студентку, яка смажила яєчню на вічному вогні... Список можна довго продовжувати. УНІАН пропонує свій “рейтинг” служителів Феміди, які особливо відзначилися за минулий рік.

Избран новый председатель Верховного суда — Петр Пилипчук. Но главные сражения еще впереди.

23 декабря 2011 г. состоялось последнее в этом году заседание Совета судей Украины. Следует отметить, что, несмотря на частые перерывы в связи с проходившим параллельно Пленумом ВСУ, членам Совета все же удалось обсудить все запланированные вопросы.

Основные тренды украинской Фемиды: омоложение кадрового состава, новое руководство ВСУ, революционный УПК и принципиально иная схема финансирования.

Окружний адміністративний суд Києва відмовив у задоволенні позову до спікера Верховної Ради Володимира Литвина щодо подання інформації на засіданнях парламенту державною мовою. Про це пише "Сегодня" з посиланням на прес-службу Української республіканської партії.

В Україні перестав існувати Конституційний суд. Так "бютівець" Андрій Павловський прокоментував Gazeta.ua рішення КСУ про те, що уряд має право встановлювати розмір соціальних виплат у відповідності до фінансових можливостей держави.

Визнавши законною постанову Генпрокуратури про порушення кримінальної справи проти екс-майора Управління Держохорони Миколи МЕЛЬНИЧЕНКА, Печерський районний суд Києва грубо порушив норми чинного кримінального та кримінально-процесуального законодавства.

 

Голова Апеляційного суду в Івано-Франківській області Надія Стефанів в розмові з журналістом "ГК" розповіла про своє юнацьке бажання стати прокурором, недавній суд над губернатором та дистанційне судочинство в слідчому ізоляторі.

Уже понад рік новини про судочинство в Україні тривожні. За останній рік новий закон про суди суттєво скоротив повноваження Верховного Суду, а справи найвищого рівня проти опозиційних лідерів збільшили спектр політичних переслідувань.

Торік та цього року в господарській системі відбувся ряд кадрових змін. Київський апеляційний господарський суд отримав нового голову після того, як його колишній очільник Сергій Бондарь перейшов до Вищого господарського суду. Віталій КОРСАК став головою суду в липні цього року, і першою проблемою, з якою йому довелось зіткнутися, стала відсутність прийнятних умов для роботи.

Пленум Верховного Суду переважною більшістю голосів обрав головою найвищого судового органу держави Петра Пилипчука. Раніше він обіймав посаду голови Ради суддів України. Хоча Пилипчук обраний терміном на п’ять років, вже наступної осені від має піти на пенсію, оскільки досягне граничного для перебування на посаді судді віку – 65 років. Водночас, серед керівництва Верховного суду з'явилися прізвища секретаря палати з адміністративних справ – Віктора Кривенка, якого раніше в українській пресі називали креатурою скандального екс-голови ЦВК, регіонала Сергія Ківалова.

Менее чем через год судьи Верховного суда должны будут снова выбирать себе главу. Это если следовать закону. Избранному сегодня руководить ВСУ Петру Пилипчуку 64 года. Согласно Конституции, граничный возраст судьи – 65. История, впрочем, знает не один пример, когда Конституция в Украине подменялась политической или иной целесообразностью. Глава Высшего хозяйственного суда Сергей Демченко ушел в отставку в возрасте 67 с лишним лет.

З цим одноголосно погодилися учасники семінару «Стратегії комунікацій судової влади», що проходив 22-23 грудня 2011 року в Києві за ініціативи Ради суддів адміністративних судів України та Центру суддівських студій у рамках українсько-швейцарського проекту «Підтримка судової реформи в Україні» за сприяння Вищого адміністративного суду України.

У СБУ повідомляють про подробиці корупційного скандалу навколо районного прокурора Ківерцівщини, – інформує інтернет-видання «Волинська правда».

Генеральний прокурор України Віктор Пшонка 21.12.2011 вніс для розгляду до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України постанови про відсторонення від посад судді Авдіївського міського суду Донецької області, судді Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області, судді Бахмацького районного суду Чернігівської області та судді Ківерцівського районного суду Волинської області у зв’язку з притягненням Генеральною прокуратурою України останніх до кримінальної відповідальності за вчинення корупційних злочинів.

Співробітники СБУ викрили черговий факт протиправних дій колишнього голови Тульчинського районного суду, який створив схему привласнення земельних ділянок шляхом винесення неправосудних рішень про погашення фальшивих боргів.

 «Я глубоко разочарован решением украинского апелляционного суда оставить в силе осуждение бывшего премьер-министра Ю.Тимошенко к 7 годам заключения», — подчеркивается в заявлении Е.Бузека. Президент Европарламента отметил, что выборочное применение правосудия по делу Ю.Тимошенко оставляет мало сомнений о «его политически мотивированном характере».
 
 

 
           Проект фінансується:     
                     
          
 
 
 
         Проект виконується:  
 
        Центр суддівських студій
        Асоціація суддів України