flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики щодо забезпечення права на захист за 2013 рік

 УЗАГАЛЬНЕННЯ

 судової практики щодо забезпечення права на захист за період 2013 року
 
Розбудова правової держави є неможливою без створення гарантій для захисту прав людини, без забезпечення механізму функціонування такого специфічного демократичного інституту, яким є інститут захисту.
Кримінальним процесуальним кодексом закріплюється новий порядок кримінального провадження в Україні, в якому однією із загальних засад є забезпечення права на захист. Спеціальним суб’єктом реалізації функції захисту є захисник, який бере участь у кримінальному провадженні не тільки для того, щоб допомогти затриманим, підозрюваним, обвинуваченим, підсудним і засудженим у захисті їх правових інтересів, надати їм кваліфіковану юридичну допомогу, не допустити фальсифікації доказів, використання недозволених методів провадження слідства, нейтралізувати обвинувальний ухил досудового слідства тощо, а й для того, щоб виконати одну з функцій держави – захист законних прав і свобод своїх громадян.
З метою узагальнення судової практики щодо участі захисника у кримінальному провадженні, враховуючи вимоги Апеляційного суду Запорізької області, проведено аналіз та узагальнення практики забезпечення права на захист за період 2013 року.
За вказаний період у суддів Комунарського районного суду м. Запоріжжя перебувало у провадженні:
- 10 кримінальних проваджень щодо особливо тяжких злочинів відносно 12 осіб, з них на цей час розглянуто 2 кримінальних провадження відносно 2 осіб. Розгляд вказаних кримінальних проваджень відбувався колегіально, із залученням 13 захисників. Так, по договору про надання правової допомоги брало участь 9 адвокатів та 4 – з центру надання безоплатної вторинної допомоги;
- 10 кримінальних проваджень щодо осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні кримінального правопорушення у віці до 18 років відносно 12 осіб. На цей час вказані кримінальні провадження розглянуті. Під час розгляду зазначених кримінальних проваджень по кожному з них приймали участь 12 захисників, з яких: 6 - по договору про надання правової допомоги та 6 – з центру надання безоплатної вторинної допомоги;
- 167 кримінальних проваджень щодо осіб, які внаслідок психічних чи фізичних вад не здатні повною мірою реалізувати свої права відносно 167 осіб, які на цей час усі розглянуті. У кожному із вказаних кримінальних проваджень приймав участь адвокат з центру надання безоплатної вторинної допомоги;
- 3 кримінальних провадження щодо осіб, які не володіють мовою, якою ведеться кримінальне провадження, з яких 1 розглянуто та 2 – знаходяться у провадженні суддів. Вказані кримінальні провадження розглядалися колегіально відносно осіб, обвинувачених у скоєння особливо тяжких злочинів;
- 3 кримінальних провадження щодо осіб, стосовно яких передбачається застосування примусових заходів медичного характеру або вирішується питання про їх застосування відносно 3 осіб, які на цей час розглянуті. По них приймали участь 3 захисника, з них 1 - по договору про надання правової допомоги та 2 - з центру надання безоплатної вторинної допомоги.
Кримінальних проваджень щодо осіб, стосовно яких передбачається застосування примусових заходів виховного характеру, які поступали з відповідним клопотанням органу досудового розслідування та щодо реабілітації померлої особи у провадженні суддів Комунарського районного суду м. Запоріжжя протягом 2013 року не перебувало.    
Також у провадженні суддів не перебували кримінальні провадження на стадії виконання вироку, категорії яких зазначено у листі ВССУ.
У провадженні судді Михайлової А.В. перебувало кримінальне провадження відносно Безуглого С.В., обвинуваченого у скоєнні злочину, передбаченого ч.2 ст.307 КК України. Оскільки на день призначення судового засідання адвокат Козлов О.Ю. прибути не зміг, тому суддею було винесено ухвалу про доручення призначення захисника з Запорізького обласного центру надання безоплатної вторинної правової допомоги для проведення одного судового засідання, у якому вирішувалося питання про продовження строків тримання обвинуваченого під вартою.
 
Проблемні питання.
Щодо підтвердження повноважень захисника. Відповідно до ст. 45 КПК України захисником є адвокат, який здійснює захист підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішувалося питання про їх застосування, а також особи, стосовно якої передбачається розгляд питання про видачу іноземній державі (екстрадицію). Захисником не може бути адвокат, відомості про якого не внесено до Єдиного реєстру адвокатів України або стосовно якого у Єдиному реєстрі адвокатів України містяться відомості про зупинення або припинення права на зайняття адвокатською діяльністю.
Після аналізу вказаної статті виникає питання щодо особи, на яку покладається обов’язок перевірки відомостей про адвоката у Єдиному реєстрі адвокатів.
У більшості випадків захисники надають під час розгляду кримінального провадження лише свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю та ордер, договір або доручення на надання безоплатної допомоги. Якщо адвокат з центра з надання безоплатної вторинної допомоги не викликає сумнів у тому, що у нього на цей час призупинена та анульована адвокатська діяльність, то прибуття адвоката по договору, особливо з іншої області, може викликати певні сумніви з цього приводу.
Навіть, враховуючи, що інформація, внесена до Єдиного реєстру адвокатів України, є відкритою на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України, не завжди є можливість відразу це перевірити (через технічні проблеми, відсутність певного часу.
Тому, вважаємо, що доцільним було б ч.1 ст.50 КПК України доповнити додатковим пунктом:
3) витягом з Єдиного реєстру адвокатів України на день участі захисника у кримінальному провадженні.
 
Щодо інформації, яка міститься у обвинувальному акті відносно захисника. Проблемним питанням, на нашу думку, також є відсутність інформації про залучення захисника у обвинувальному акті. Не завжди зазначена інформація міститься у реєстрі матеріалів досудового провадження. Непоодинокими є випадки, коли у підготовчому судовому засіданні з’ясовується, що захисник, який представляв інтереси обвинуваченого був залучений лише для захисту на стадії досудового розслідування, тому суду необхідно виносити відповідну ухвалу і залучати адвоката з центру надання безоплатної вторинної допомоги. Нами пропонується додатково доповнити ч.2 ст.291 КПК України пунктом про відомості:
- прізвище, ім’я, по батькові захисника, який приймав участь на стадії досудового розслідування із зазначенням, якими документами підтверджується його повноваження.       
 
 
Голова Комунарського районного суду
м. Запоріжжя                                                                               С.Г. Герасименко