flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики з повернення кримінальних справ на додаткове розслідування у 2010 році

 УЗАГАЛЬНЕННЯ

судової практики з повернення кримінальних справ на додаткове розслідування у 2010 року

 

Згідно зі ст. 281 КПК України кримінальна справа підлягає поверненню на додаткове розсліду­вання з огляду на неповноту чи неправильність попереднього слідства, в тому числі і у разі суттєвого порушення вимог кримі­нально-процесуального закону органами дізнання та попереднього слідства, які не можуть бути усунені в судовому засіданні.

Підставами для повернення справ на додаткове розслідування є:

неповнота досудового слідства;

неправильність попереднього слідства, в тому числі істотні порушення кримінально-процесуального закону.

Умовою повернення справи на додаткове розслідування є не­можливість усунення названих недоліків у судовому засіданні.

Неповним признається таке досудове розслідування, у процесі якого залишилися невиявленими істотні обставини справи, що не дозволяє суду з упевненістю реконструювати досліджувану подію і з безсумнівністю дійти висновку про винність або невинуватість обвинуваченого, форму його провини і зв'язок його дій зі шкідли­вими наслідками, що настали, а отже, правильно вирішити кримі­нальну справу.

Аналіз практики свідчить, що ще не зжиті випадки неправиль­ного застосування інституту повернення справ на додаткове розслідування, а саме: коли із судових засідань на додаткове розслідування направляються справи для з'ясування питань, які мо­жуть бути перевірені самим судом; в окремих випадках, коли відсутні докази, які б підтверджували пред'явлене обвинувачення, і вичерпані всі можливості одержання додаткових даних, суди по­вертають справи на додаткове розслідування замість постанови виправдувальних вироків; інколи суди при істотній неповноті або неправильності проведеного дізнання чи попереднього слідства, які не можуть бути усунуті в судовому засіданні, постановляють обви­нувальні вироки, що призводить до їх скасування у вищих судових інстанціях.

Протягом 2010 року суддями Комунарського районного суду м. Запоріжжя було винесено 12 постанов про повернення справ на додаткове розслідування по кримінальним справам.

Вірне  застосування закону означає суворе дотримання норм кримінально-процесуального, кримінального, та іншого законодавства при провадженні кримінальних справ. Лише при цих умовах можливо піддати винного справедливому, відповідно тяжкості скоєного покаранню. Невірне застосування закону є підставою для скасування ухвалених по справі рішень та повернення кримінальної справи на ту стадію, де було допущено порушення.

 

Суддя Комунарського районного

суду м.Запоріжжя                                                                          В.Б. Якубіна