flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення практики розгляду справ про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку за 2010 рік

 УЗАГАЛЬНЕННЯ

практики розгляду справ про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку у 2010 році

 

Згідно зі ст. 49 Конституції України охорона здоров'я, медична допомога є правом кожного. Недобровільне лікування осіб з психічними розладами застосовується у всьому світі. Після прийняття Закону України «Про психіатричну допомогу» здавалося, що вирішення даного питання через розгляд у судових інстанціях дозволить захистити як права пацієнтів, так і інтереси суспільства. Всі заяви про госпіталізацію осіб у примусовому порядку розглядаються районним судом за місцем знаходження психіатричного закладу.

 

Розгляд справ окремого провадження регулюється розділом IV ЦПК України.

У порядку окремого провадження суд розглядає і вирішує такі справи:

 

1) про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізич­ної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фі­зичної особи;

2) про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності;

3) про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою;

4) про усиновлення;

5) про встановлен­ня фактів, що мають юридичне значення;

6) про відновлення прав на втрачені цінні папери на пред'явника та векселі;

7) про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність;

8) про визнан­ня спадщини відумерлою;

9) про надання особі психіатричної до­помоги в примусовому порядку;   

10) про обов'язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу;                       

11) про розкриття банком інфор­мації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізич­них осіб;

12) про надання права на шлюб; про розірвання шлюбу за заявою подружжя, яке має дітей; про поновлення шлюбу після його розірвання; про встановлення режиму окремого проживання за за­явою подружжя.

Кожна з перелічених категорій справ має певні особливості, але в них є і загальні риси. Всі вони належать до справ окремого провадження і відрізняються від позовних справ і справ наказного провадження.

Особливостями справ даного виду провадження є: а) у порядку окремого провадження може вирішуватися тільки спір про факт, про стан, але не спір про право; б) у порядку окремого провадження може розглядатися також справа про створення умов здійснення особою її особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (змі­ни у переліку справ, які розглядаються у порядку окремого провадження, потягнули за собою розширення предмету судового розгля­ду в цьому провадженні); в) справи порушуються заявою, а тому якщо немає позовної заяви, то немає і позову; г) немає сторін, тому що не вирішується спір про право, а є заявники, заінтересовані особи; г) коло заявників зазвичай чітко визначає закон (наприклад, ст. 237 ЦПК); д) немає інститутів і категорій, властивих позовно­му провадженню (співучасті, відмови від позову, визнання позову, мирової угоди, третіх осіб тощо); є) розглядаються за загальними правилами ЦПК України, але з доповненнями і винятками, обумовленими особливостями цих справ.

Таким чином, окреме провадження - це один із трьох видів проваджень у суді першої інстанції, де розглядається визначене за­коном коло справ, загальною рисою яких є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту, стану, створення умов здійснення прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

 

Глава 10 розділу IV ЦПК регулює розгляд справ про надан­ня особі психіатричної допомоги у примусовому порядку. Відповідно до Закону України «Про психіатричну допомогу», визначається, перш за все, коло заявників та предмет за­яви по цій категорії цивільних справ. Заявником, по-перше, може бути лікар-психіатр. Предметом його заяви може бути вимога про:

1) психіатричний огляд особи у примусовому порядку;

2) надання особі амбулаторної психіатричної допомоги;

3) продовження ам­булаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку.

По-друге, заявником може бути представник психіатричного закладу. Предметом його заяви може бути вимога про:

1) госпіталізацію особи до психіатричного закладу у примусовому порядку;

2) про продовження госпіталізації особи у психіатричному закладі у при­мусовому порядку.

 

Стаття 280 ЦПК України встановлює правило про зміст заяви, строк її подання та склад документів, що до неї додаються. Зага­лом заяви по цих справах повинні містити найменування суду, до якого подається заява, ім'я заявника та його посаду, адресу або міс­цезнаходження, номер засобів зв'язку, підпис і дату, склад додатку до заяви тощо. Особливою вимогою до заяв про надання психіатричної допомоги у примусовому порядку є обов'язок за­явника зазначити підстави для надання психіатричної допомоги у примусовому порядку, встановлені Законом України «Про психіат­ричну допомогу». Підстави, встановлені зазначеним законом, повинні підтвер­джуватися певними, доданими до заяви документами:

1) до заяви лікаря-психіатра додається ви­сновок лікаря-психіатра;

2) до заяви представника психіатричного закладу додається висновок комісії лікарів-психіатрів та інші від­повідні матеріали.

Якщо, згідно з частиною 2 ст. 279 ЦПК України, до суду звертаються фізична особа або її законний представник із заявою про припи­нення психіатричної допомоги або припинення госпіталізації до психіатричного закладу, у заяві мають бути наведені обставини, які свідчать про обґрунтованість вимоги, та докази цих обставин.

Згідно ч. 4 ст. 280 ЦПК України встановлює строк, який дорівнює 24 годинам, на подання заяви про госпіталізацію у приму­совому порядку, якщо госпіталізацію було проведено за рішенням лікаря-психіатра і визнано доцільною комісією лікарів-психіатрів. Частина 5 ст. 280 ЦПК України встановлює можливість по­дання заяви особою або її законним представником про припинення-психіатричної допомоги після спливу трьох місяців із дня ухвалення рішення суду про надання амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку, або її продовження, госпіталіза­ції у примусовому порядку або її продовження.

 

ЦПК України  встановлює особливі строки розгляду заяв про надання психіатричної допомоги: 1) заяви про госпіталізацію особи до психіатричного закладу розглядаються протягом 24 годин із дня їх надходження до суду; 2) про психіатричний огляд у примусовому порядку - протягом трьох днів; 3) про надання амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку, або її продовження та продовження госпіталізації - протягом десяти днів, а також зобов'язує суд, по-перше, розглядати справи цієї категорії в присутності особи, щодо якої вирішується питання про надання їй психіатричної допомоги у примусовому порядку. По-друге, ЦПК зобов'язує суд розглядати такі справи за обов'язкової участі прокурора, лікаря-психіатра, представника  психіатричного закладу, що подав заяву, та законного представника особи, щодо якої розглядаються питання, пов'язані з наданням психіатричної допомоги.

За наявності достатніх підстав, визначених Законом України «Про психіатричну допомогу» та ст. 282 ЦПК України, суд ухвалює рішення про задоволення відповідної заяви. Таке рішення є підставою
для надання відповідної психіатричної допомоги у примусовому
порядку.
Але законодавець оминув питання про виконання такого рішення. Уявляється, що з урахуванням особливості цих справ
та стану здоров'я фізичної особи, у кожному випадку необхідно
надати суду право вирішувати питання про негайне виконання су­дового рішення, оскільки ст. 367 ЦПК містить вичерпний перелік
підстав негайного виконання, але можливості допустити його по
даних справах не передбачає. Частина 3 ст. 282 ЦПК України передбачає як підставу для припинення надання зазначеної примусової психіатричної допомоги винесення рішення суду про відмову у задоволенні заяви про
продовження амбулаторної психіатричної допомоги, продовження
госпіталізації, про задоволення заяви фізичної особи чи її законного представника про припинення психіатричної допомоги у примусовому порядку.

 

         Так, у 2010 році до Комунарського районного суду м.Запоріжжя надійшло 33 заяви про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку (залишок на початок року складав 1 заяву),  розглянуто із задоволенням 27 заяв, відмовлено у задоволенні по 6 заявам, залишок на 2011 рік склав 1 заяву.

 

         Прослідкуємо порядок розгляду заяв про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку у 2010 році

        

         У 2010 році було розглянуто із задоволенням рішення 27 заяв, по 7 заявам у задоволенні відмовлено.

 

За січень та лютий 2011 рік до Комунарського районного суду м.Запоріжжя надійшло 12 заяв про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку, з яких 11 заяв розглянуто,  9 - із задоволенням заяви, по 2 заявам відмовлено у задоволенні.

 

 

 

 

Суддя Комунарського

районного суду м.Запоріжжя                                                     М.М. Дмитрієва