flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення практики застосування норм цивільно-процесуального законодавства, що регулюють провадження у справі до судового розгляду за 2010 рік

                                                 УЗАГАЛЬНЕННЯ

практики застосування норм цивільно – процесуального законодавства, що регулюють провадження у справі до судового розгляду за 2010 рік.

 

На протязі аналізованого періоду в провадженні Комунарського районного суду    перебувало  3241 справи позовного провадження. Усього розглянуто 1926 справ із них: 1782 справи із ухваленням рішення, 34 справи передано в інші суди, із закриттям провадження у справі розглянуто 93 справ, 477 справ залишено без розгляду та 1926 справи залишилися у залишку на кінець звітного періоду. Наказного провадження перебувало 1287 заяв які всі розглянуті. По 3 заявах відмовлено у прийняті, заявлено вимогу не передбачену статтею 96 ЦПК України, 22 заяви повернуто заявникові. Розглянуто 1262 заяви і видано судові накази. У порядку адміністративного судочинства усього 265 справи закінчено провадженням із них 218 із прийняттям постанови, у тому числі із задоволенням позову 160, одну справу передано в інший суд, 5 справ із закриттям провадження у справі. 9 із залишенням без розгляду та 33 справи залишилися у залишку на кінець звітного періоду.

293 справи окремого провадження перебувало на протязі аналізованого періоду в проваджені суд, із них розглянуто із 213 справ розглянуто із задоволенням позову, 15 справ розглянуто із залишенням заяви без розгляду.

В ході аналізу встановлено, що при підготовці справи до судового розгляду та проведення попереднього судового засідання суддями дотримуються вимоги глави 3 розділу III Цивільного процесуального кодексу України та Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства, що регулюють провадження у справі до судового розгляду»

            Підготовка справи до судового розгляду розпочинається з дня постановлення ухвали про відкриття провадження у справі, після чого судом невідкладно надсилається особам, які беруть участь у справі, копія відповідної ухвали, копія позовної заяви з копіями доданих до неї документів, які згідно з частиною першою статті 120 ЦПК позивач надає суду.

            Готуючи справу до розгляду, судді визначають: обставини, які мають значення для справи, та факти, що підлягають встановленню і покладені в основу вимог і заперечень; характер спірних правовідносин і зміст правової вимоги; матеріальний закон, який регулює спірні правовідносини; вирішують питання про склад осіб, які братимуть участь у справі; з’ясовують, які є докази на підтвердження зазначених фактів; визначають коло доказів відповідно до характеру спірних правовідносин і роз’яснюють, якій із сторін слід довести певні обставини; вжити заходів для забезпечення явки в судове засідання, а також сприяти врегулюванню спору до судового розгляду.

            З метою врегулювання спору до судового розгляду у сторін з’ясовують: чи не відмовляється позивач від позову, чи визнає позов відповідач, чи не бажають сторони укласти мирову угоду або передати справу на розгляд третейського суду. Роз’яснюється сторонам можливість розгляду справи у третейському суді та порядок виконання його рішення, суть та процедуру здійснення кожної дії та їх наслідки.

По всіх справах попередні судові засідання призначені й проведені протягом одного місяця з дня відкриття провадження у справі. Разом з тим суддями враховувалося, що для деяких категорій справ установлені скорочені строки їх розгляду (частина перша статті 157 ЦПК), тому попереднє судове засідання призначалося і проводилося в такий термін, щоб забезпечити їх своєчасний розгляд.

При відкладені  попереднього судового засідання дотримувалися вимоги ст. 130 ч.8 ЦПК України. Відкладення проведення попереднього судового засідання, так і оголошення в ньому перерви мають здійснюватися в межах установленого строку його проведення (стаття 129 ЦПК).

 

           Підготовка справи до судового розгляду починається з дня постановлення ухвали про відкриття провадження у справі.

Після відкриття провадження у справі суд невідкладно направляє особам, які беруть участь у справі, копію ухвали про відкриття провадження та одночасно відповідачу надсилається копія позовної заяви з копіями доданих до неї документів. По справах позовного провадження в ухвалі про відкриття провадження у справі, суд зазвичай роз’яснює відповідачеві його право подавати суду письмове заперечення проти позову та встановлює строк для подання заперечень, здебільшого до дати попереднього судового засідання, яка визначена в ухвалі.

           Процесуальною формою провадження по підготовці цивільної справи до судового розгляду, на якій відбувається процесуальне закріплення розпорядчих дій сторін – є попереднє судове засідання, яке передбачає вчинення судом певних дій, необхідних для підготовки справи до судового розгляду. Тому, є важливим розуміння того, що сама підготовка справи до розгляду може тривати і після проведення попереднього судового засідання, яке, однак, по своїй суті є ні чим іншим як основним етапом зазначеної стадії процесу.

Торкаючись процесуального оформлення призначення справи до розгляду в попередньому судовому засіданні, варто сказати, що ЦПК чітко вказує, що при вирішенні питання про відкриття провадження у справі суддя одночасно призначає час та місце попереднього судового засідання, постановляючи при цьому одну ухвалу.

Провівши аналіз практики суду в даному напрямку, встановлено, що попередні судові засідання по справах позовного провадження, проведені Липовецьким районним судом в строк, передбачений ст. 129 ЦПК України. Статтею 156 ЦПК України визначено ряд справ позовного провадження, по яких встановлений місячний строк для їх розгляду, починаючи з дня відкриття провадження ( справи про поновлення на роботі; про стягнення аліментів)тому суд призначав попередні судові засідання по таких справах з урахуванням вимог ЦПК щодо строків їх розгляду.

Згідно положень ч. 1, 2 ст. 130 ЦПК України, попереднє судове засідання, яке проводиться з метою врегулювання спору до судового розгляду

або забезпечення правильного і швидкого вирішення справи, проводиться за участю сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Сторони та особи, які беруть участь у справі, про час і місце попереднього судового засідання повідомлялись судом в установленому законом порядку. Однак у практиці

Комунарського районного суду є випадки, коли в попереднє судове засідання не з’являлись відповідачі по справі та про причини неявки суд не повідомляли. За таких обставин попередні судові засідання проводились в їх відсутності. Копія ухвали попереднього судового засідання направлялась відповідачеві з пропозицією, в установлений строк, подати докази на підтвердження своїх заперечень. При цьому судом роз’яснялось, що у разі неподання ним доказів у цей строк, вони в подальшому прийняті не будуть.

Суд завжди вживає дієвих заходів для примирення сторін та врегулювання спору до судового розгляду, розяснює сторонам можливість розгляду справи в третейському суді, можливість закриття провадження у справі в звязку з відмовою позивача від позову, укладенням мирової угоди. Тому метою застосування судом таких мирових функцій на даній стадії процесу є повернення сторін в ті соціальні відносини, які між ними існували до звернення позивача до суду.

Частиною 4 ст. 130 ЦПК України передбачено ухвалення в попередньому судовому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди, які проводяться в порядку, встановленому ст. ст. 174, 175 ЦПК України.

Відмова від позову – це одностороннє волевиявлення позивача, спрямоване на відмову від судового захисту своєї вимоги і на закриття порушеного позивачем процесу. Таке диспозитивне право позивача передбачене ст. 31 ЦПК України. Відмова від позову перешкоджає повторному зверненню до суду з таким самим позовом, про що попереджається позивач.

Визнання позову є розпорядчою дією сторони у справі, є одностороннім волевиявленням відповідача, направленим на врегулювання спору. На відміну від відмови позивача від позову, визнання відповідачем позову, не тягне за собою закриття провадження у справі, а , навпаки, є наслідком вирішення спору по суті з ухваленням рішення про задоволення позову.

Після проведення всіх дій, необхідних для розгляду справи, суддя постановляє ухвалу, в якій зазначає, які підготовчі дії ним проведені, і встановлює дату розгляду справи.

У разі якщо в ході проведення попереднього судового засідання визначено, що справа підготовлена до судового розгляду і проводити підготовчі дії не потрібно, суд відповідно до пункту 9 частини шостої статті 130 ЦПК визначав час і місце судового розгляду.

Після призначення справи до судового розгляду суд повідомляв осіб, які беруть участь у справі, про час і місце судового засідання, а також викликав інших учасників процесу в порядку, передбаченому главою 7 розділу I ЦПК.

 

ВИСНОВОК:

 

Провадження у справі до судового розгляду є самостійною стадією цивільного процесу та є важливою, оскільки створює необхідні умови для правильного і своєчасного вирішення справи, ухвалення законного та обґрунтованого судового рішення. Цивільне процесуальне законодавство, враховуючи важливість підготовки справи до судового розгляду, виділяє її в окремий інститут, детально регламентуючи при цьому мету, завдання і зміст цієї стадії цивільного процесу.

Аналіз норм ЦПК України вказує на те, що підготовка справи до судового розгляду починається з моменту постановлення суддею ухвали про відкриття провадження у справі і продовжується до постановлення ухвали про призначення справи до судового розгляду.

Із проведеного узагальнення вбачається, що при підготовці цивільних справ до судового розгляду суд проводив ряд підготовчих дій, які дали можливість своєчасно та правильно вирішити справи в межах, встановлених цивільним процесуальним законодавством, строків. Відкриття провадження у справі – це підстава для здійснення судом всіх послідуючих процесуальних дій, пов»язаних з підготовкою справи до її розгляду. Однак, при проведенні попереднього судового засідання суд завжди вживає дієвих заходів для примирення сторін та врегулювання спору до судового розгляду, роз’яснює сторонам можливість розгляду справи в третейському суді, можливість закриття провадження у справі в зв’язку з відмовою позивача від позову, укладенням мирової угоди. В результаті цього в попередньому судовому засіданні ряд справ закрито в зв’язку з відмовою позивача від позову, укладенням мирової угоди.

Також слід зазначити, що крім мети, задля якої провадиться попереднє судове засідання , воно відіграє і важливу функціональну роль, оскільки: наряду з підготовчими діями суду до судового розгляду сприяє виконанню завдання всієї стадії підготовки справи до судового розгляду; в ньому передбачені додаткові можливості для сторін по вирішенню важливих питань процесу по справі; є оптимізацією правосуддя, так як дозволяє досягти завдання цивільного судочинства, витрачаючи на це значно менше часу та сил.

 

 

 

Суддя Комунарського

районного суду                                                                   А.І. Боровікова