flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення практики розгляду справ щодо захисту права власності за 2009 рік

 УЗАГАЛЬНЕННЯ

практики розгляду справ щодо захисту права власності

Право власності є непорушним, ця норма стосується усіх форм власності, тоді як ст. 41 Конституції України передбачає непорушність лише права приватної власності.

 Право власності є найбільш повним пануванням над річчю. Воно є водночас і одним із найбільш вагомих в цивільному праві. Визначення поняття права власності є неоднозначним. Право власності визначають як повне ті абсолютне панування особи над річчю. Друге визначення встановлює право власності як відносини осіб з приводу речі. Власник здійснює своє право відповідно до закону, і це здійснення не може суперечити закону, але здійснює він його своєю волею, на свій розсуд.

Право власності може виникати при наявності певних юридичних фактів, що поділяються на первісні та похідні. За первісних підстав право власності виникає на річ вперше або незалежно від волі попередніх власників: новостворене майно, переробка речі, безхазяйна річ, набуття права власності на річ, від якої власник відмовився та інше. За похідними підставами право власності на річ виникає за волею попереднього власника (цивільні правочини).

Справи про визнання права власності найбільш складна категорія справ.

 На протязі  2009 року  в провадження Комунарського районного суду м. Запоріжжя надійшло надійшло 259 справ (залишок на початок року склав 201 справу), з них розглянуто 270 справ, із задоволенням позову по 95 справам, відмовлено по 89 позовним заявам, із закриттям провадження у справі – 20, із залишенням заяви без розгляду – 66. Залишок на початок 2010 рік склав  190 справ.

 Розглянемо надходження заяв по окремим категоріям у 2009 році.

 Державною власністю є майно, належне державі, що забезпечує діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади, установ і закладів, що фінансуються держбюджету, майно створених державою юридичних осіб тощо. У 2009 році до Комунарського районного суду м.Запоріжжя заяви по спорах про державну власність не надходили.

 У комунальній власності  є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Основоположний принцип управління майном, що є  у комунальній власності, полягає в тому, що правомочності власника здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

 У 2009 році до Комунарського районного суду м.Запоріжжя заяви про визнання права комунальної власності надійшло 2 заяви, з яких 1 заява розглянута із задоволенням позову, залишок на 2010 рік склав 1 справу.

 Право приватної власності є головною правовою формою насамперед індивідуального привласнення благ в усіх країнах з ринковою економікою. Суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Згідно ст. 325 ЦК України визначає коло об’єктів, які можуть бути у власності фізичних та юридичних осіб – об’єкти споживчого та виробничого призначення, як рухоме, так і не рухоме майно;   результати інтелектуальної праці,  окреме індивідуально визначене майно, і майно, визначене родовими ознаками, як окремі речі, так і їх сукупність, а також цілісні майнові комплекси.

 

У 2009 році про визнання права приватної власності до Комунарського районного суду м.Запоріжжя надійшло 238 справ (залишок на початок року склав 198 справ), розглянуто усього – 257 справ, із задоволенням позову – 90 справ, із закриттям провадження у справі – 19, із залишенням заяви без розгляду – 60. Залишок на початок 2010 рік склав 179 справ.

Заяви по спорах про самочинне будівництво до Комунарського районного суду у 2009 році надійшло 11 заяв (залишку на початок року не було), розглянуто 3 заяви, з них по 2 заявам відмовлено, по 1 заяві залишено без розгляду, залишок на початок 2010 рік склав – 8 справ.

 У 2009рік до Комунарського районного суду м.Запоріжжя усього надійшло 19 заяв про речові права на чуже майно (залишок на початок року склав 3 заяви), з них розглянуто 12 справ, із задоволенням позову – 4 справи, із закриттям провадження у справі – 1, із залишенням заяви без розгляду – 6, залишок на початок 2010 року склав – 10 справ.

 Дана категорія справ поділяється на:

-   спори про володіння чужим майном;

-   спори з приводу сервітутів;

- спори, щодо права користування чужої земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис);

- спори про право користування чужої земельною ділянкою для забудови (суперфіцій).

 Спори про володіння чужим майном

 Залишок на початок року по даній категорії справ склав – 1 справа, надійшло у 2009 р. – 4 справи, розглянуто – 3 справи, із задоволенням позову – 1, із залишенням заяви без розгляду – 2, залишок на початок 2010 року склав – 2 справи.

 Спори з приводу сервітутів

 Надійшло справ даної категорії – 4 (+ 2 в залишку), розглянуто – 4 справи, із них: із задоволенням позову – 2 справи, із закриттям провадження по справі – 1 справа, із залишенням заяви без розгляду – 1 справа. Залишок на початок 2010 року склав – 2 справи.

 Спори, щодо права користування чужої земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис)

 Надійшло у 2009 р. – 2 справи, розглянуто із задоволенням позову – 1, залишок на початок 2010 року склав – 1 справа.

 Спори про право користування чужої земельною ділянкою для забудови (суперфіцій)

 Надійшло у 2009 р. – 5 справ, розглянуто із залишенням заяви без розгляду – 2, залишок на початок 2010 року склав – 3 справи.

 За п’ять місяців 2010 року до Комунарського районного суду м.Запоріжжя надійшло 125 справ (про визнання права власності залишок на початок 2010 року склав 179 справ). Розглянуто за вказаний період 108 справ.

 Під час розгляду цивільних спорів зазначеної категорії судді дотримуються норм  діючого цивільного та цивільно-процесуального законодавства. Судді Комунарського районного суду м.Запоріжжя неухильно дотримуються вимог діючого законодавства щодо строків призначення справ до попереднього судового засідання і до безпосереднього розгляду, постійно підвищують свій професійний рівень шляхом вивчення діючого законодавства.

 

 

Суддя Комунарського районного

суду м.Запоріжжя                                                                   М.П. Дзярук