flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення практики вирішення питання щодо речових доказів, передачі у дохід держави грошей, валюти, цінностей, іншого нажитого злочинним шляхом або такого, що стало об'єктом злочинних дій, майна в 2006 році та І півріччі 2007 році

 УЗАГАЛЬНЕННЯ

практики вирішення суддями Комунарського районного суду м.Запоріжжя

питання щодо речових доказів, передачі у дохід держави грошей,

валюти, цінностей, іншого нажитого злочинним шляхом

або такого, що стало об`єктом злочинних дій, майна

в 2006 році та І півріччі 2007 року

 В 2006 році та І півріччі 2007 року судді Комунарського районного суду м.Запоріжжя вирішували питання про речові докази у відповідності з вимогами ст.81 Кримінально-процесуального кодексу України (далі – КПК України), жодного вироку чи постанови Комунарського суду в частині вирішення питання про речові докази апеляційним судом Запорізької області не було змінено.

По кримінальним справам, розглянутим в І півріччі 2007 року, порушень вимог ч.1 ст.248, п.9 ч.1 ст.324 та ст.330 КПК України не було. Встановлено, що в 2006 році по 2 кримінальним справам під час постановлення вироку та по 1 справі під час винесення постанови про закриття провадження судом не була вирішена доля речових доказів.

Зокрема,

- по кримінальній справі за обвинуваченням Сукача А.М. за ч.2 ст.187 КК України, яка розглянута 17.07.2006 року, у вироці не вирішена доля молотка, який був знаряддям вчинення злочину, у зв`язку з чим визнаний речовим доказом та переданий на відповідальне зберігання в камеру речових доказів Комунарського РВ ЗМУ УМВС України в Запорізькій області;

- по кримінальній справі за обвинуваченням Оніщука Є.В., Починок В.В. за ч.2 ст.186, ч.2 ст.190 КК України, яка розглянута 17.04.2006 року, у вироці не вирішена доля обручки з жовтого металу, яка визнана речовим доказом і передана на зберігання в камеру речових доказів Комунарського РВ ЗМУ УМВС України в Запорізькій області;

- по кримінальній справі за обвинуваченням Сухар М.Ю. за ч.1 ст.213 КК України, яка розглянута 24.05.2006 року, у постанові про закриття провадження у справі не вирішене питання про такі речові докази, як алюмінієві миска та каструля, каркас алюмінієвої розкладушки, що передані до камери зберігання речових доказів Комунарського РВ ЗМУ УМВС України в Запорізькій області, а також не вирішена доля грошей в сумі 25 гривень 50 коп., які передані на зберігання до фінансової частини ЗМУ УМВС України в Запорізькій області.

Причиною цих порушень стало значне навантаження на суддів Комунарського районного суду м.Запоріжжя.

Подання на вироки суду, в яких належним чином не вирішена доля речових доказів чи залишено поза увагою клопотання органів досудового слідства щодо прийняття судом рішень про подальше розпорядження депозитними сумами, цінностями та іншим майном, прокурором не вносилися.

В І півріччі 2007 року суддею Комунарського суду була винесена одна окрема ухвала, якою звернена увага прокурора Комунарського району м.Запоріжжя на такі порушення, як, зокрема, відсутність в матеріалах справи протоколу обшуку, під час якого був вилучений речовий доказ, або протоколу виїмки речового доказу. В 2006 року подібних ухвал суддями не виносилося.

При зверненні до виконання вироків (постанов) протягом 2006 року та І півріччя 2007 року працівники Комунарського суду дотримувалися вимог Інструкції про порядок вилучення, обліку, зберігання і передачі речових доказів у кримінальних справа, цінностей та іншого майна органами попереднього слідства, дізнання і судами, введеної в дію з 1 липня 1990 року, Інструкції з діловодства в місцевому суді, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 27 червня 2006 року № 68. В частині вирішення питання про речові докази працівники канцелярії суду по кримінальним справам звертаюли вироки (постанови) до виконання своєчасно та належним чином. У відповідності з вимогами зазначених вище інструкцій ведеться журнал обліку речових доказів.

Під час звернення до виконання вироків (постанов) в частині речових доказів на практиці виникало питання про порядок вилучення з матеріалів справи та передачі за судовим рішенням громадянину чи підприємству, установі, організації речових доказів, які мали вигляд письмового документи та були підшиті до справи. Для вирішення цієї проблеми необхідно в Інструкції про порядок вилучення, обліку, зберігання і передачі речових доказів у кримінальних справа, цінностей та іншого майна органами попереднього слідства, дізнання і судами чітко викласти, як мають зберігатися ті чи інші речові докази, чи можливо підшивати речові докази, які мають вигляд письмового документу, до матеріалів справи, якщо так, то яким чином секретар суду, виконуючи вирок про повернення особі такого речового доказу, має вилучати цей доказ з матеріалів справи.

  

В.о. голови

Комунарського районного суду

м.Запоріжжя                                                                                                   А.Г.Ярошенко