flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики розгляду кримінальних справ про злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та їх аналогів або прекурсорів, отруйних та сильнодіючих речовин

 Узагальнення

судової практики розгляду кримінальних справ

про злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин,

їх аналогів або прекурсорів, отруйних та сильнодіючих речовин

 

Згідно зі ст. 49 Конституції України кожна людина має право на охорону здоров'я, і держава повинна забезпечити їй це право. Забезпечення кримінально-правового захисту здоров'я людей здійснюється в межах, передбачених у статтях 305-327 розділу XIII "Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров'я населення" Особливої частини Кримінального кодексу України (далі -КК).

Правовий режим обігу зазначених засобів і речовин в Україні регламентовано нормами міжнародного права (Єдина Конвенція ООН про наркотичні засоби 1961 р., з поправками, внесеними відповідно до Протоколу 1972 р.; Конвенція про психотропні речовини від 21 лютого 1971 р.; Конвенція про боротьбу з незаконним обігом наркотичних засобів і психотропних речовин від 19 грудня 1998 р.). Крім того, Верховна Рада України 15 лютого 1995 р. прийняла закони України "Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів" і "Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними". 22 грудня 2006 року внесено зміни та викладено у новій редакції Закон України "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори". Наступним відомчим актом із цих питань є Перелік наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. № 770 (далі - Перелік). Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2003 р. № 58 затверджено Порядок здійснення контролю за обігом наркотичних (психотропних) лікарських засобів. Цим документом передбачено контроль за обігом наркотичних (психотропних) лікарських засобів, зазначених у Переліку, а також наркотичних (психотропних) комбінованих лікарських засобів, що містять малу кількість наркотичних засобів або психотропних речовин і прекурсорів (включених у відповідні таблиці Переліку), з яких ці засоби чи речовини не можуть бути видобуті , легкодоступним способом у кількості, що дає змогу зловживати ними. Важливе значення у судовій діяльності має Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 1 серпня 2000 р. № 188 "Про затвердження Таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу" (далі є посилання

на названі Таблиці). Від правильного розуміння та застосування цих Таблиць повною мірою залежить правильна кваліфікація того чи іншого злочину, пов'язаного з наркотиками, а в подальшому -законність та обґрунтованість вироку суду.

Зважаючи на існуючу тенденцію поширення наркоманії в Україні, Кабінет Міністрів України своїм Розпорядженням від 24 січня 2002 р. № 26-р схвалив "Концепцію реалізації державної політики у сфері боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на 2002-2010 роки", основною метою якої є розроблення і здійснення на державному рівні заходів щодо протидії поширенню наркоманії та злочинності, пов'язаної з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, виконання Україною відповідних зобов'язань перед міжнародним співтовариством. 26 квітня 2002 р. прийнято постанову Пленуму Верховного Суду України № 4 "Про судову практику в справах про злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів". Пленум Верховного Суду України рекомендує судам керуватися зазначеними вище законами і відомчими нормативними актами, перш за все Переліком і Таблицями

 

 

2. Дотримання строків (ст.ст.241, 256 КПК України).

 

Строки призначення справ до попереднього та до судового розгляду, що передбачені ст..ст.241, 256 КПК України під час розгляду справ зазначеного категорії суддями дотримуються.

 

3. Дотримання прав підсудного під час судового розгляду справи,

забезпечення прав підсудного на захист

 

Під час судового розгляду справ дотримуються права підсудного, що передбачені діючим законодавством. Забезпечення прав підсудного на захист здійснюється у відповідності до норм Кримінально-процесуального права України.

 

4. Додержання вимог ст.ст.246, 281 КПК України.

 

5. Дотримання вимог закону про забезпечення безпеки осіб,

що беруть участь у кримінальному судочинстві.

 

6. Правильність кваліфікації злочину.

 

Дії співучасників кваліфікуються відповідно до тієї ролі, яку вони відіграють у вчиненні злочину, згідно з нормами КК України. Найчастіше у справах зазначеної категорії має місце проста співучасність виконавців.

 

7. Визначення кваліфікуючих ознак як повторність.

 

У разі вчинення винним двох або більше умисних злочинів, передбачених статтею КК, яка не передбачає такої кваліфікуючої ознаки, як вчинення злочину повторно, то вчинене кваліфікується за статтею, що передбачає основний, а за наявності інших кваліфікуючих обставин – кваліфікований склад злочину. Якщо всі вчинені у цих випадках злочини є тотожними і передбачаються однією і тією ж самою статтею КК, то окрема кваліфікація кожного з них не потрібна, проте факт вчинення злочину повторно може бути враховано як обтяжуючу покарання обставину.

Вчинення злочину особою, яка раніше вчинила один із злочинів, що передбачені статтями 306-317 КК України, кваліфікується за тією частиною статті, якою передбачено повторність.

 

8. Труднощі, що виникають у суддів при відмежуванні виробництва від виготовлення.

 

При відмежуванні виробництва від виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин, або їх аналогів судді керуються положеннями п.3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.04.2002 №4, згідно з яким за змістом законів «Про обіг…» та «Про заходи протидії незаконному обігу…» під незаконним виробництвом наркотичних засобів, психотропних речовин слід розуміти дії, пов'язані з незаконним одержанням наркотиковмісної сировини з рослин, які їх містять, у тому числі – відокремлення макової соломи, опію від рослин опієвмісного маку або ж листя, суцвіть, пилку, смоли – від конопель.

Незаконне виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин – це всі протиправні дії (за винятком виробництва), включаючи рафінування та екстракцію, в результаті яких вони одержуються, а також перетворюються на інші готові до використання їх форми чи на лікарські засоби, що їх містять.

 

9. Кваліфікація дії особи, в якої вилучено декілька видів наркотичних засобів,

кожен з яких не перевищує невеликий чи великий розмір.

 

Вирішуючи питання про кваліфікацію дій винного, суд повинен мати на увазі, що в тих випадках, коли вони були пов'язані з наркотичними засобами, психотропними речовинами або їх аналогами різних видів, розмір цих засобів (речовин) визначається виходячи з їх загальної кількості. Якщо ж поряд із такими засобами чи речовинами предметом злочину був ще й прекурсор, неприпустимо об'єднувати їх кількість із кількістю останнього. Можна складати лише кількість прекурсорів різних видів. Незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах тягнуть за собою відповідальність за ст.44 КУпАП. 

 

10. Кваліфікація дії особи, яка вичинила незаконний посів або вирощування наркотичного засобу, а потім зберігала, перевозила, збувала перероблений наркотичний засіб, або виготовляла з нього інший наркотичний засіб.

 

Незаконні посів або вирощування снотворного маку чи конопель і незаконні виробництво чи виготовлення з них наркотичних засобів, їх подальше зберігання, перевезення, пересилання з метою збуту (чи без такої мети), а так само збут слід кваліфікувати за ст.ст.310 і ст.307 або 309 КК України.

Незаконні посів або вирощування снотворного маку чи конопель з наступним виробництвом, виготовленням наркотичних засобів або вчиненням інших незаконних діянь, пов’язаних з обігом останніх, утворюють сукупність злочинів, передбачених ст.310 та, наприклад, ст.ст.307, 315 чи 309 КК України.

 

11. Практика звільнення осіб від кримінальної відповідальності.

 

У 2009 році Комунарським районним судом м.Запоріжжя від кримінальної відповідальності у зв'язку із добровільним зверненням до лікувального закладу і початку лікування від наркоманії (ч.4 ст.309 КК України) було звільнено 15 підсудних по кримінальним справам по ч.1 ст.309 КК України. Особи, що обвинувачувались досудовим слідством по ч. 1 ст.307 КК України за добровільну здачу наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, сприяння розкриттю злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ч.4 ст.307 КК України) у 2009 році не звільнялись.

 

12. Практика розгляду зазначеної категорії справ у відношенні неповнолітніх.

 

У 2009 році до Коммунарського районного суду не надходило жодної кримінальної справи зазначеної категорії  у відношенні неповнолітніх.

 

Суддя Комунарського районного суду

м.Запоріжжя                                                                                        А.Г. Ярошенко